چرا از تابه های چدنی استفاده کنیم؟

بشر از سال‌های نخست نیاز خود را به استفاده از ظروف برای صرف غذا احساس کرده بود. انسان‌های اولیه در ابتدا از میوه‌ی گیاهان که قابل هضم بودند، تغذیه می‌کردند و کم‌کم به کمک آتش توانستند از برخی دیگر از گیاهان استفاده کنند. اما با این وجود بعضی از گیاهان برای هضم بهتر باید با آب پخته می‌شدند، در نتیجه بشر به فکر ساخت ظروف مختلف افتاد. ظرف‌هایی که در آن دوران ساخته می‌شد از جنس گل بود که کمی بعدتر به نام ظروف سفالی در بین مردم جای گرفت. ظروف سفالی متعلق به هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد است. اختراع این ظروف، قدمی مهم در تاریخ بشر بود. علاوه‌بر پختن غذا می‌توانستند از این ظروف برای نگهداری مواد غذایی استفاده کنند.در قرن نوزدهم ظروف آشپزی چدنی و حلبی، رونق بسیاری یافتند به‌طوری‌که نقش ظروف سفالی کمتر شد. چدن‌های جایگزین ظرف‌های سفالی، با لایه‌هایی از لعاب روکش شده بودند که بعد از آن‌ها، کم‌کم ظروف لعابی و آلومینیومی روی کار آمدند، ظروف ترکیبی مس و فولاد و ظروف فولادی با روکش کروم و شیشه‌های نسوز، از نوآوری‌هایی بودند که در وسایل آشپزخانه تاثیر فراوانی داشتند.

امروزه ظرف‌های مختلفی تولید می‌شود که هرکدام کارایی مخصوص خود را دارند و دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند که چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند. انواع قابلمه‌ها، انواع تابه‌ها، انواع بشقاب‌ها و سرویس‌های متنوع غذاخوری و هزاران وسیله‌ی دیگر که برای آسایش انسان‌ها ساخته شده است، پیشرفت بشر از سال‌های قبل تا به حال را نشان می‌دهد. در ادامه به جنس و ویژگی‌های ظروفی که امروزه بیش‌تر مورداستفاده‌ی عموم قرار می‌گیرد پرداخته‌ایم.

قابلمه و تابه‌های مسی با روکش داخلی از جنس قلع که امروزه طرفدارهای زیادی دارند، علاوه‌بر زیبایی باعث می‌شوند که گرما به‌راحتی انتقال یابد. میزان حرارت‌دهی به این نوع ظروف باید نسبت‌به ظروف دیگر کم‌تر باشد، زیرا به دلیل رسانایی بالا باعث می‌شود که قلع آن بسوزد. برخی از پزشکان استفاده از ظروف مسی را برای بدن مفید می‌دانند و گفته شده است که وجود مس در بدن لازم است اما از طرفی اگر بیش از اندازه وارد بدن شود در کبد رسوب و باعث ایجاد مسمومیت می‌شود. همچنین باید در نظر داشت که روکش قلع، موادشیمیایی را به غذا منتقل نمی‌کند. شست‌وشوی این ظروف باید با دقت انجام شود تا عایق آن از بین نرود. استفاده از ظروف مسی بدون قلع مضر هستند و باید داخل آن‌ها قلع اندود شود تا بتوان دوباره از آن استفاده کرد.

 

در میانه‌های قرن بیستم ظروف تفلون اختراع شد که از آن‌ها به عنوان اختراعی ارزشمند یاد می‌کنند زیرا جنس آن‌ها به‌گونه‌ای بود که قابلیت شست‌وشوی راحتی داشتند و به زحمت شست‌وشو و تمیز کردن ظروف بعد از پخت غذا که کار دشواری بود، خاتمه دادند. در این نوع ظروف، غذا به ته قابلمه یا تابه نمی‌چسبید و شستن آن‌ها بسیار راحت بود. امروزه قابلمه و تابه‌های تفلون بسیار روی بورس هستند اما ماده‌ی اصلی ظروف تفلون ماده‌ای پلیمری به نام پلی‌‌تترافلوئورواتیلن است که به اختصار آن را PTFE می‌نامند و در صورتی که دمای این ظروف بالا برود یا تکه‌هایی از آن وارد بدن شود برای بدن مضر هستند.

 

قابلمه و تابه‌های سرامیکی بدنه‌ای از جنس فلز دارند که روی سطح آن‌ها با جنسی از سرامیک روکش شده است. بدنه‌ی فلزی آن‌ها معمولاً از جنس آلومینیوم یا چدن است که می‌تواند گرما را به خوبی انتقال بدهد و به دلیل روکش سرامیکی نچسب از نفوذ عناصر فلزی موجود در بدنه‌ی ظرف به داخل غذا جلوگیری می‌کند اما مشکلی که در این نوع جنس وجود دارد این است که این روکش‌های سرامیکی پس از مدتی در اثر ضربه و خراش می‌شکنند و از بین می روند که در این صورت برای بدن مضر هستند. امروزه روکش‌های سرامیکی ضدخش هم طراحی شده است تا راه‌حلی برای رفع این مشکل باشند. از دیگر معایب این ظروف این است که بعد از مدتی قدرت ضدچسبندگی خود را از دست می‌دهند.

 

قابلمه و تابه‌های گرانیتی، به این علت گرانیتی نام گرفتند که از لحاظ ظاهری روکش آن‌ها با سنگ گرانیت، بسیار مشابه است. همانند تفلون و سرامیک مانع از مخلوط شدن فلز با غذا می‌شوند و نچسب هستند. این ظروف از دو مدل تفلون و سرامیکی بهتر هستند زیرا خواصی چون قدرت ضدچسبندگی خود را از دست نمی‌دهند و از تفلون بهترند چون هیچ ماده‌ی اضافی را وارد غذا نمی‌کنند. این ظروف نسبت به ظروف تفلون 10 برابر سخت‌تر هستند به‌طوری‌که می‌توان از قاشق‌های فلزی برای هم زدن غذا استفاده کرد. تمیز کردن آن راحت است و تغییرات ناگهانی حرارت را تحمل می‌کند و ظرف ناگهان داغ نمی‌شود، در نتیجه غذا در این ظروف دیرتر می‌سوزد. از معایب آن سنگینی وزنش نسبت به دو مدل قبلی است.

 

سابقه‌ی قابلمه و تابه‌های چدنی به بیش از 2000 سال پیش برمی‌گردد. چدن، آلیاژی از آهن، کربن و سیلیسیوم است. این نوع ظروف نسبت به ظروف دیگر دارای وزن بیش‌تری هستند، دیرتر از ظروف دیگری چون آلومینیوم و استیل داغ می‌شوند و حرارت را بیش‌تر نگهداشته و زمان بیش‌تری داغ می‌مانند. این ظروف در صورتی که خوب نگهداری شوند عمر طولانی دارند و مانند تفلون روکشی ندارند که پس از مدتی از بین برود، همچنین قدرت ضدچسبندگی خود را از دست نمی‌دهند. همانند ظروف گرانیتی در این ظروف هم می‌توان برای هم زدن غذا از قاشق فلزی استفاده کرد اما استفاده از قاشق‌های پلاستیکی بهتر است. دسته‌های این نوع تابه و قابلمه‌ها نیز معمولاً از جنس همان چدن است که برای جابجایی آن‌ها حتماً باید از دستگیره‌های ضخیم استفاده شود. از ظروف چدنی می‌توانید داخل فرهای با دمای 260 درجه سانتی‌گراد نیز استفاده کنید. شست‌وشوی آن‌ها کار بسیار آسانی است. برخی از این قابلمه‌ها از جنس چدن با روکش گرانیت یا سرامیک هستند.

اما امروزه در خرید ظروف چدنی باید دقت داشت زیرا برخی آلومینیوم را به اسم چدن به شما می‌دهند. به این صورت که آلومینیوم را به قدری فشرده می‌کنند که سنگین شود تا مشتری نتواند آن‌ها را از هم دیگر تشخیص بدهد. چدن دارای وزن بسیار سنگینی است و چدن اصل قیمت بالایی داشته و کمیاب است. از راه‌های تشخیص چدن این است که آهن‌ربا را به خود جذب می‌کند.

 

تابه های چدنی

تابه یکی از وسایل بسیار کاربردی آشپزخانه به حساب می‌آید که لبه‌ی کوتاه و سطح پهن‌تری نسبت به قابلمه دارد و برای راحتی در سرخ کردن غذاهایی چون ماهی، گوشت، کوکو، استیک، همبرگر و ... به کار می‌رود به همین دلیل به آن ماهی تابه هم گفته می‌شود. تابه‌ها از ظروفی هستند که نیاز به آن‌ها در هر آشپرخانه حس می‌شود. همان‌طور که در بالا گفته شد مدل و جنس‌های مختلفی دارند اما تابه‌های چدنی نسبت به دیگر جنس‌ها دارای کیفیت بهتری هستند. همان‌طور که وزن‌شان سنگین است، استحکام و دوام بسیار بالایی دارند و بیش‌تر از دیگر ظروفی که گفته شد سلامت شما را تامین می‌کنند. در برابر حرارت بالا مقاوم و برای غذاهای سرخ کردنی و حتی برای فر بسیار مناسب‌اند. تابه‌های چدنی با طرح جدید امروزه مورداستفاده‌ی بسیاری از عموم قرار گرفته است زیرا علاوه‌بر تمام مزیت‌هایی که راجع به آن صحبت کردیم این تابه‌های چدنی گریل دو طرفه هستند. یک طرف آن ساده و طرف دیگر آن شیاردار بوده و باعث می‌شود که بتوانید روی مواد غذایی خط بیاندازید یا آب و روغن را از مواد غذایی جدا کنید.همچنین می‌توان بدون استفاده از روغن گوشت، مرغ، ماهی، استیک و ... را گریل کرد. برای این کار بهتر است ماهیتابه چدنی را چند دقیقه روی حرارت بگذارید و بعد از آن استفاده کنید، می‌بینید که این محصول استفاده از روغن را تا چه اندازه به حداقل می‌رساند. ظروف چدنی قابل استفاده بر روی اجاق گاز و زغال و داخل فر هستند و می‌توانند با استفاده از یک در به مغز پخت شدن مواد غذایی کمک کنند. قیمت این ظروف با این‌که کمی گران است اما به دلیل کارایی بالا، ارزش هزینه کردن را دارند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش