نقش آبچکان در آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه به حساب می‌­آید. در آشپزخانه‌ها وسایل زیادی وجود دارند که علاوه‌بر کارایی، به آشپزخانه زیبایی هم می‌­بخشند. اگر بخواهیم آشپزخانه را قلب یک خانه در نظر بگیریم، پس قطعاً قفسه‌­ها و طبقات موجود در هر آشپزخانه شاهرگ اصلی این قلب به حساب می‌­آیند. قرار گرفتن این قفسه‌­ها و طبقات در هر آشپزخانه متفاوت است. همچنین جنس آن‌ها با یکدیگر فرق می‌­کند. قفسه‌­ها و طبقه‌بندی‌­های قسمت بالای سینک بیش‌تر از دیگر قسمت‌­ها دارای اهمیت هستند. بالای سینک معمولاً محل قرارگیری ظرف­‌هایی است که بعد از شستن در آن‌جا قرار داده می‌­شوند که به آن آبچکان گفته می‌­شود. ظروف بعد از شسته شدن در آبچکان قرار می‌گیرند تا خشک شوند و سپس به کابینت منتقل می‌شوند اما همان‌طور که گفتیم ابعاد آشپزخانه در نوع و مدل آبچکان تاثیرگذار است. به طور مثال اگر پشت سینک ظرفشویی دیوار قرار گرفته باشد از نمونه­‌های دیواری استفاده می‌شود، اما اگر که سینک شما زیر پنجره‌ی آشپزخانه قرار بگیرد، در این صورت امکان استفاده از آبچکان در بالای سینک وجود ندارد. از این جهت آبچکان‌­ها در انواع مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده‌­اند که در این مقاله با انواع آن‌ها آشنا خواهیم شد و درمی‌یابیم که هر آبچکان مناسب برای چه فضایی است.

 

انواع آبچکان

 

به‌طورکلی آبچکان‌ها به سه نوع دیواری، رومیزی و آویز تقسیم می‌شوند که بسته به نوع نیاز افراد، مدل و ابعاد آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

آبچکان دیواری

همان‌طور که می‌­دانید در بسیاری از خانه‌های ایرانی آبچکان‌­ها در بالای سینک قرار می‌گیرد که به آن آبچکان دیواری گفته می‌­شود. آبچکان‌­های دیواری هم می‌­توانند به شکل یک قفسه و طبقه فاقد در باشند و هم دارای دری باشند که بعد از قرار گرفتن ظروف داخل آبچکان با بستن در، ظرف‌­های داخل آبچکان مشاهده نشوند. این‌گونه آبچکان­‌هایی که با یک در کابینتی در بالای سینک قرار می‌­گیرند، برای آشپزخانه حالت نمایشگاهی دارند. بسیاری از افراد دوست دارند که فضای آشپزخانه آن‌ها حالت نمایشگاهی داشته باشد. همچنین به دلیل نظم داشتن آشپزخانه از این مدل آبچکان‌­ها استفاده می­‌کنند. در صورتی که آبچکان شما فاقد در کابینتی است باید ظرف‌­ها به طور مرتب درون آبچکان قرار بگیرند تا نمای آشپزخانه را نامنظم نشان ندهند.

 

آبچکان رومیزی

اما شاید از خود بپرسید که اگر سینک زیر پنجره قرار داشته باشد، آبچکان چه می­‌شود! در این صورت شما می‌­توانید از انواع آبچکان‌­های رومیزی استفاده کنید. آبچکان‌­های رومیزی به گونه‌­ای طراحی شده­‌اند که امکان قرار گرفتن بر روی کانتر آشپزخانه، سینک ظرفشویی و حتی میز نهارخوری را دارند. در صورت استفاده از این نوع آبچکان­‌ها دیگر شما نیازی به آبچکان­‌های بالای سینک نخواهید داشت. همچنین می‌­توانید با استفاده از شلف­‌ها در دو طرف پنجره فضایی را برای نگهداری ظروف ایجاد کنید. اکثر این آبچکان­‌های رومیزی که درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، از جنس فلز هستند.

اما برخی دیگر از آبچکان­‌های رومیزی که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌­اند از جنس چوب بوده و زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌­بخشند. این آبچکان‌­ها همان‌طور که در عکس مشاهده می­‌کنید نسبت به آبچکان­‌های رومیزی که در بالا گفته شد، ابعاد کوچک‌تری دارند. این آبچکان­‌ها بیش‌تر برای زیبا کردن فضای آشپزخانه طراحی شده­‌اند و مانند آبچکان‌­های دیگری که صحبت کردیم از مقاومت زیادی برخوردار نیستند. البته ناگفته نماند که مدل فلزی و همچنین ترکیب فلز و چوب این آبچکان‌­های رومیزی در بازار موجود است.

 

آبچکان آویز

این آبچکان­‌ها که برای زیبایی آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار می­‌گیرند، امروزه بسیار پرطرفدار شده­‌اند. حتی برخی از افراد علاوه‌بر داشتن آبچکان‌­های دیواری از این نوع آبچکان‌­ها برای زیبا کردن دیوار آشپزخانه خود نیز استفاده می­‌کنند. اما علت اصلی طراحی و تولید این آبچکا‌‌ن‌­ها کمبود فضا در برخی از آشپزخانه‌­‌هاست. این مدل آبچکان­‌ها بر روی دیوار بین کابینت‌­های دیواری و زمینی نصب می‌­شوند. در واقع دارای یک لوله‌ی ساده هستند که این لوله به دیوار بین دو کابینت پیچ شده و سبدهایی که محل قرار گرفتن ظروف هستند، به این میله آویز می‌­شوند. این نوع آبچکان‌­ها علاوه‌بر استفاده‌ی بهینه از فضا، به زیبایی آشپزخانه شما نیز کمک می‌کنند. همچنین با استفاده از آبچکان‌­های آویز، می‌توانید کابینت بالای سینک را به ظروف یا مواد غذایی اختصاص دهید.

 

جنس آبچکان

بعد از انتخاب نوع آبچکان مناسب با ابعاد و فضای آشپزخانه، موضوع مهم دیگر جنس آبچکان است. آبچکان­‌های موجود در بازار در دو نوع استیل و آبکاری شده هستند. آبچکان­‌های آبکاری شده نسبت به آبچکان­‌های استیل از قیمت ارزان­‌تری برخوردارند زیرا در صورتی که روی آن‌ها خش بیافتد در تماس با آب زنگ می­‌زنند. اما آبچکان‌­های استیل ضدزنگ هستند و در برابر رطوبت کاملاً مقاومت دارند.

 

آبچکان ­های ساده و ترکیبی

آبچکان­‌ها از لحاظ طراحی به دو نوع ساده و ترکیبی تقسیم می­‌شوند. مدل ساده­‌ی آن‌ها با جای بشقاب و یک جای مخصوص برای لیوان­‌ها تعریف شده است که به صورت یک طبقه و یا دو طبقه داخل کابینت­‌ها قرار می­‌گیرند. قسمت صاف برای قرار گرفتن لیوان‌­ها، استکان‌­ها و کاسه‌­ها است و قسمت‌­های شیاردار برای قرار دادن بشقاب‌­ها در نظر گرفته شده است. اما مدل ترکیبی آبچکان‌­ها علاوه‌بر جای بشقاب مخصوص و جای لیوان مخصوص، قسمت مشخصی برای قرار گرفتن قاشق‌ها، کاردها و چنگال‌­ها نیز دارند. اکثر آبچکان‌­های رومیزی از مدل ترکیبی هستند و آبچکان­‌های ساده بیش‌تر برای مدل‌­های دیواری مورد استفاده قرار می‌­گیرند البته این موضوع می‌­تواند بسته به سلیقه‌ی مشتری تغیر کند. به طور مثال فرد برای آبچکان رومیزی خود، مدل ساده را انتخاب کند که با وجود تنوع بسیار بالای آبچکان­‌ها این امر امکان‌­پذیر است.

 

لوازم جانبی همراه با آبچکان

به جز خود این وسیله گاهی لوازم دیگری مانند سینی کف نیز در این مجموعه‌‌ دیده می­‌شود. استفاده از این سینی باعث می‌­شود که در هنگام خشک شدن ظروف در آن، آب موجود بر روی ظرف­‌ها در داخل سینک ریخته نشود.

 

نکات مهم در خرید آبچکان

همان‌طور که در بالا گفته شد، در خرید آبچکان داخل کابینت نکات متعددی از جمله طول و عمق یونیت (کابینت)، اندازه­‌ی سینک ظرفشویی، تعداد طبقات آبچکان و جنس استیل یا آبکاری را باید در نظر داشت. پیش از انتخاب آبچکان، ابعاد کابینت بالای سینک ظرفشویی را با متر اندازه­‌گیری کنید. برای اندازه‌ی یونیت کافیست طول درب کابینت را با متر اندازه­‌گیری کرده و مدل مناسب را انتخاب کنید. طول درب یا همان یونیت معمولا ۸۰، ۹۰، ۱۰۰ و ۱۲۰ سانتی­‌متر است. به خاطر داشته باشید در صورتی که کابینت محل نصب کوچک‌تر از آبچکان باشد، پس از نصب آن این احتمال وجود دارد که با توجه به کوچک بودن فضا، آبچکان به مرور زمان خم شود. پس در اندازه‌­گیری ابعاد بسیار دقت کنید. همچنین اگر کابینت آشپزخانه‌ی شما از جنس ام دی اف یا فلزی است، حتماً از آبچکان مخصوص آن استفاده کنید و به خاطر داشته باشید از آن‌جایی که این وسیله دائماً در معرض رطوبت و آب قرار دارد، هر چقدر در انتخاب جنس آن دقت بیش‌تری انجام شود، دوام و طول عمر این وسیله بیش‌تر خواهد بود.

 

سخن پایانی

در نهایت تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی شما خواهید بود اما پیشنهاد می‌کنیم که در انتخاب انواع آبچکان داخل کابینتی، آبچکان رومیزی و آویز به نکات اشاره شده در متن توجه کرده و سپس آن را خریداری کنید. برای تهیه‌ی انواع آبچکان می‌توانید به سایت نیزوا مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش